Novela zákona o pobytu cizinců nabyla účinnosti

11.1.2011

Novela zákona o pobytu cizinců nabyla účinnostiDne 1.1.2011 vstoupila v účinnost rozsáhlá novela zákona o pobytu cizinců vyhlášená ve Sbírce zákonů pod č. 427/2010. V důsledku této novely doznávají změn ustanovení týkající se např. vydávání dlouhodobých víz a dlouhodobých pobytů, jsou zaváděny nové požadavky ohledně dokladu o zajištění finančních prostředků či zdravotního pojištění a především dochází k transpozici dvou evropských směrnic. Jedná se o tzv. návratovou směrnici týkající se právního postavení cizinců, o jejichž vyhoštění bylo (nebo má být) rozhodnuto, a o směrnici závadějící nové možnosti při získávání oprávnění k pobytu a k zaměstnání - tzv. modré karty - pro cizince s vysokou odbornou způsobilostí.

V souvislosti s novelou zákona o pobytu cizinců byly Ministerstvem vnitra vydány též dvě nové vyhlášky: vyhláška č. 428/2010 Sb. stanovící okruh cizinců, kteří se mohou zdržovat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště v ČR pouze na základě uděleného letištního průjezdního víza a vyhláška č. 429/2010 Sb., jíž byly stanoveny výjimky z nově zavedené  povinnosti cizince požádat o vízum nebo povolení k pobytu pro ČR pouze na zastupitelském úřadu, který se nachází v zemi jeho občanství, nebo v zemi, ve který má dotyčný povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt. 

Úplné znění novelizovaného zákona o pobytu i text obou uvedených vyhlášek naleznete na našich stránkách v sekci "Legislativa". Pokud máte konkrétní dotaz ohledně nové úpravy pobytu cizinců v ČR, můžete se na nás obrátit prostřednictvím naší on-line poradny.

Sekce: Česká republika   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Stránky sponzoroval Copyright © 2010 ASIM   |   Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019