Proč jsou podmínky založení sro tak náročné


Jedním z nejpopulárnějších typů firem je bezesporu společnost s ručením omezeným. Není tedy divu, že mnozí začínající podnikatelé volí právě tu. Jen málokdo si však uvědomuje, že podmínky založení sro https://www.profisidla.cz/cs/poradna/prakticke-rady-a-zkusenosti/zalozeni-spolecnosti/podminky-zalozeni-sro/a-123/ nejsou tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Když se na to podíváme jednoduše, může se nám zdát, že to není tak náročné. Jednoduše zajdeme na úřad, zaregistrujeme ji, a pak už můžeme vesele podnikat. Skutečnost je však podstatně méně lákavá. Je totiž potřeba zajít na mnohem více úřadů a dodat nejrůznější potřebné dokumenty, jako například výpis z rejstříku trestů nebo podnikatelský plán. K tomu lze navíc ještě připočítat nejrůznější poplatky či třeba základní kapitál, který je také nutné doložit.

zakládací listina firmy

To vyvolává otázku, proč je celý proces vlastně takto komplikovaný. Je to jen proto, že máme vládu, která si libuje v komplikovaných procesech, nebo je za tím ještě další důvod? Ukazuje se, že to není tak jednoduché. Ve skutečnosti je to jedním z nárazníků, které mají odradit méně vážné zájemce.

Podnikání je totiž velmi riziková činnost, což je něco, co si mnoho lidí neuvědomuje. To je také důvod, proč valná většina firem ukončí svou činnost velmi brzy. Valná většina podnikatelských plánů nemůže totiž fungovat, buď z důvodu velké konkurence, nebo prostě proto, že jsou zkrátka a jednoduše špatné.

založení firmy není levné

To vše však neznamená pouze zátěž pro daného člověka, ale také v podstatě pro celý aparát, který se tím zabývá, a to jak během zakládání podniku, tak i jeho rušení. Proto je jasné, že stát chce tyto případy minimalizovat. Nastavením přísnějších podmínek se tak v podstatně „vyfiltrují“ alespoň ti nejméně vážní zájemci.

Proto bychom na tento proces neměli žehrat. Naopak, alespoň máme jistotu, že lidé, kteří si firmu zakládají, mají alespoň určité povědomí o tom, co dělají, a tak mají mnohem vyšší šanci nakonec uspět. A to je přesně to, co stát chce.