Naučit se plavat dokáže každý


Mnozí z vás ještě pamatují dobu socialismu, v níž se jako děti na základních školách učily plavat. Po absolvování plaveckého výcviku každé z dětí obdrželo „Mokré vysvědčení“ s hodnocením, které odpovídalo schopnostem uplavat určitou vzdálenost. Nehodnotil se ani styl, ani rychlost, ale pouze schopnost přeplavat buď deset, dvacet pět nebo dvě stě metrů.

dívky u moře

Pro některé děti to byla vysloveně zábava, ale pro jiné spíš trauma. Představa, že se budou učit plavat s instruktory, kteří na ně křičí, nadávají jim a svou hrubost vůči dětem se ani nesnaží zakrýt, vytvořila v jejich mysli blok, přenášený častokrát až do dospělosti, což se pak promítlo i na plaveckém výkonu v bazénu či na koupališti. Takový člověk měl pak z vody strach, plavání se vyhýbal a pobyt na dovolené u moře nebo na přehradě raději měnil za horolezecký výcvik. A pokud jej absolvoval s šikovným instruktorem, mohl se z něj stát zdatný sportovec, který nakonec uspěl až v Himálajích při výstupu na Annapurnu.

plavec v bazénu

Tímto jsme vám jen chtěli naznačit, jak moc záleží na kvalitě instruktorů nejen při výcviku dětí školou povinných, ale i v kurzu plavání dospělých v Praze https://plaveckytrener.cz/. Je všeobecně známo, že dobrý učitel učitel mívá dobré žáky a dobrý instruktor plavání zas naučí plavat takřka každého, a to bez osobních traumat a strachu z vody.

Jestliže právě vy patříte k těm, co uplavali v plaveckém kurzu sotva deset metrů, a plavání je pro vás dodnes tabu, máte možnost využít individuální výuky plavání vedenou lidmi s empatickým a vstřícným přístupem, kteří vám nebudou ani nadávat, ani se vám vysmívat. Každý jednou začínal a týká se to jak plavání, tak třeba i výuky v autoškole. Být začátečníkem není zkrátka nic špatného ani hanlivého, naopak je to spíše výhoda, protože máte-li vedle sebe někoho, kdo vás upozorní na chyby v samotném začátku, budete se jich zbavovat rychleji, než ten, kdo si je vzal za své a staví na nich své další počínání.