Proč bychom nevyměnili Vltavu za nic na světě


Když se zaposloucháte do prvních tónů symfonické básně Vltava od Bedřicha Smetany, uvědomíte si, jak dovedně dokázal tento famózní hudební skladatel vyjádřit povahu říčního toku, který patří ve vodáckém sportu k nejvyhledávanějším. Bedřich Smetana se samozřejmě neplavil ani na raftu, ani na kánoi,… ve Vyšším Brodě byl tehdy jen klášter a říční tok nebyl regulován žádnou přehradou Lipno, ale pevně věříme, že kdyby se mohl slavný skladatel přenést do současné doby, že by si tu příležitost splout si Vltavu z „Vyššáku“ až do „Budějic“ nenechal ujít. Kdybyste měli tu možnost nabídnout Bedřichu Smetanovi plavbu s vaší partou, jak byste jí pojali?

Český Krumlov

Háček nebo kormidlo – Věhlasný hudební skladatel by vám mohl prozradit něco ze svého mistrovského umění komponovat hudbu a vy byste jej na oplátku mohli seznámit s tím, jak mistrovsky ovládat loď v peřejích, například pod herbertovským jezem. Nejprve byste posadili pana Bedřicha dopředu na háčka a až by se trochu seznámil s lodí a prací pádla, mohl by si to zkusit na kormidle. Kormidlovat kánoe vyžaduje znalost čtení řeky, chce to porozumět jejím proudnicím, musíte správně odhadnout, jakou má voda sílu a rychlost, a jak dokáže s vaší lodí spolupracovat, nebo jí prostě a jednoduše převrhne.

ulice v Českém Krumlově

Pohled na Vltavu je z lodi jiný, než ze břehu – říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, a podobné je to i na Vltavě, které nejlépe porozumíte až tehdy, kdy se po ní plavíte. Pro Bedřicha Smetanu by to byl jistě nevídaný zážitek a svou báseň by možná ještě o něco prodloužil a vylepšil.

Vyberte si tu správnou půjčovnu – až se budete na Vltavu vypravovat, bude to sice bez Bedřicha Smetany, ale to v zásadě nebrání tomu přitáhnout k této báječné zábavě někoho jiného do vaší party, třeba právě někoho od koní, kdo tvrdí, že je nejkrásnější pohled do krajiny z koženého sedla. Vy mu na oplátku ukážete, že nejkrásnější pohled na krajinu může být i z jiného sedla – z laminátové sedačky kánoe od půjčovny lodí Vltava. A že má okolí Vltavy co nabídnout, co se týče přírodních krás a stavebních památek, o tom nepochybujte.